Roll of honour

ireland-flagInternational honours (Irish team selection/individual representative unless stated otherwise)
Olympiad
Open – Gerry O’Connell (1998)
Women’s – Nicola Benson (2010)
European Team Championship
Gerry O’Connell (1999, 1992)
World Student Games
John Gibson (19681967)
World under 16 Olympiad
Seán Coffey (1979)
World Youth Championships (individual)
Under 18 – Sam Osborne (2010)
Under 16 – Dylan Boland (2015 – reserve), Mark Berney (2010)
Under 14 – Ross Beatty (2015), Oisín Benson (2005)
European Youth Championships (individual)
Under 10 – Danny Kashanin (2017)
European Union Youth Championships (individual)
Under 14 – Oisín Benson (2005)
Under 12 – Felix Jordan (2017)
Glorney Cup (Ireland under 18s)
GlorneyRoss Beatty (2017 – reserve, 2016 – winner); Dylan Boland (2017 – reserve, 2016 – coaching panel only, 2015 – coaching panel only), Oisín Benson, Ger Reilly, Ronan Sweeney (2007 – all Ireland B), Sam Osborne (2007 – runner-up, 2005), Oisín Benson (2006 – runner-up), Steven Branigan (2003, 2001), Simon Jeffares (2003, 2001), Michael Dooley (2000, 1999, 1998), John Kennedy Jnr (2000, 1999), John Gibson (1966, 1965)
Gilbert CupJessie Gilbert Cup (Ireland under 18 girls)
Anastasija Manojlovic (2016 – runner-up2015runner-up20142013 – reserve)
John Robinson Cup (Ireland under 14s)
Robinson CupRoss Beatty (2015 – winner2014), Seán Devilly (2015 – coaching panel only), Mihailo Manojlovic (20142013 – coaching panel only), Jack Donovan (2013 – reserve), Odhrán McDonnell (2012 – reserve), Mark Berney, Stephen Cunningham (2007 – both Ireland A)
Bernie Stokes Cup (Ireland under 12s)
Stokes CupLorcan Cooney (2017 – coaching panel only), Thomas Cooney (2017 – reserve), Felix Jordan (2017), Danny Kashanin (2017 – coaching panel only), Ben Murray (2017 – coaching panel only), Alex Byrne (2014 – runner-up), Ross Beatty (2013 – winner, 2012), Mihailo Manojlovic (2012 – reserve)

Irish championships
Senior
Irish champs trophyWinner – Stephen Brady FM (2015) (Only titles with St Benildus listed)
Runner-up – Gerry O’Connell (1989)
Women’s
Never won
Irish VeteransVeterans
Never won
JJ Walsh CupRapid

Never won
John Moles CupBlitz
Never won
Under 19s
20150412_113719Winners – Sam Osborne (2009), John Kennedy Jnr (2001, 2000), Eric McMahon (1986, 1984), Seán Coffey (1981, 1979)
Runners-up – Tom Lane (2006), Michael Dooley (2001), Simon Jeffares (2000), Kevin McHugh (1981)
Under 16s
20150412_153129Winners – Mark Berney (2009), Sam Osborne (2007)
Runner-up – Mihailo Manojlovic (2015), Oisín Benson (2007), Steven Branigan (2000)
20150412_113914Under 14s
Winners – Mihailo Manojlovic (2014), Mark Berney (2008)
Under 12s
20150412_114057Winner – Alex Byrne (2014)
Runner-up – Thomas Cooney (2017), Ross Beatty (2013)
20150412_114118Under 10s
Runner-up – Danny Kashanin (2017)
20150411_094605Under 8s
Never won
Intermediate
Runner-up – Ross Beatty (2013)
Junior

Runner-up – Ger Reilly (2003), Oisín Benson (2003)
AM tournament
Runner-up – Alex Byrne (2014), Ross Beatty (2014)

Leinster championships
Senior
20140505_125921Winners – Mel Ó Cinnéide (2017), Gerry O’Connell (1992), Eugene Curtin (1985), John Gibson (1978)
Intermediate
Runner-up – Kevin Burke (2016)
Junior
Winners – William Kenny (2016), Anastasija Manojlovic (2014), Brendan Cuffe (2008)
Runner-up – Liam Kelly (2016)
Under 19s
Leinster Under 19sWinners – John Healy (2002), John Kennedy (2001, 2000, 1999), Seán Coffey (1980), John Gibson (1967, 1965)
Runner-up – Dylan Boland (2015)
Under 16s
Leinster Under 16sWinners
 – Ger Reilly (2005), Michael Dooley (1998), John Kennedy (1998)
Runners-up – Mihailo Manojlovic (2015), David Jennings (1994)
Under 14s
20140103_142812Winners
 – Mihailo Manojlovic (2013), Finn McDonnell (2013), Oisín Benson (2007), Ger Reilly (2003), Isabelle Jeffares (1996), Simon Jeffares (1996)
Under 12s
Leinster Under 12sWinners
 – Alex Byrne (2014), Ross Beatty (2013), Tom Lane (2001), Simon Jeffares (1994)
Runners-up – Danny Kashanin (2017), Benjamin Murray (2017)
Under 11s
Winners – Danny Kashanin (2017)
Under 10s
Winners – Benjamin Murray (2016)

Leinster League honours
European Chess Club Cup representatives
2017, 1985 (as Dundrum)
National Club Championships
Runners-up – 2017 (G O’Connell, T McCarthy, Z Manojlovic, M Manojlovic, C Vogel, M Lokasto, K Burke, C Ruane), 1992
Third place – 1994 (K McHugh, G O’Connell, J McCarthy, T McCarthy, B Lyons, C Mahon)
Armstrong Cup
ArmstrongWinners – 1993/94, 1984/85 (as Dundrum)
Runners-up – 1997/98
Board prize – Gerry O’Connell (2016/17 – 9/11); Stephen Brady FM (2014/15 – 9/11)
Heidenfeld Trophy
20150419_113103Winners2016/17, 1994/95
Runners-up – 2014/15
Board prize – Constantin Vogel (2016/17 – 9½/11); Ciarán Ruane (2014/15 – 7½/10)
Ennis Shield
EnnisWinners2009/10, 2002/03, 1989/90
Board prize – Ciarán Mahon (2009/10 – 8½/10), Kevin Burke (2009/10 – 9½/10; 2008/09 – 8½/10), John Healy (2007/08 – 8½/11; 2002/03 – 7½/10)
O’Hanlon Cup
O'HanlonWinners2016/17; 1996/97
Board prize – Eddie Gahan (2013/14 – 8½/11), Ciarán Ruane (2005/06 – 9½/11), Ronan Sweeney (2005/06 – 8½/11)
BEA Cup
20150419_112138Winners2004/05
Runners-up – 2011/12; 2015/16
Board prize – William Kenny (2015/16 – 8½/10), Brendan Cuffe (2011/12 – 9/11), Jack Duff (2004/05 – 8½/10)
Bodley Cup
20140505_130058Runners-up – 2014/152013/14 (Group B)
Board prize – Mihailo Manojlovic (2013/14 – 8/9; 2011/12 – 6/7), Luke-Andrew Feeney (2012/13 – 9/10), Jamie Kearns (2012/13 – 10/11), Odhrán McDonnell (2011/12 – 6½/8), Tom Kearney (2010/11 – 8½/10)
20150419_144626O’Sullivan Cup
Best finish – 4th Group B (2014/15)
Branagan Cup
BranaganWinners1997, 1987 (as Dundrum), 1985 (as Dundrum), 1977 (as Dundrum)
Runners-up – 1978 (as Dundrum)
Semi-finalists – 2013, 2010
Killane ShieldKillane Shield
Winners – 2010, 2009, 2008
20140505_130130William Brennan Cup
Never progressed beyond group stages
O’Connell Cup
O'Connell CupWinners – 2014
Board prizes  Ben Coghlan (2014 – 4/4), William Kenny (2014 – 4/4)
Rising Stars (768x1024)Philip Hogarty Rising Stars
Never entered
Mick Germaine CupMick Germaine Cup
Runners-up – 2016

School honours (all St Benildus team honours unless stated)
All Ireland under 19 (senior) championships

20150116_224602Winners – 20102008
Runners-up – 2015
Leinster under 19 (senior) championships
20150116_224602Winners – 2010, 1996
Runners-up – 2017, 2016, 2008, 2007
All Ireland under 16 (junior) championships
20150116_224255Winners – 2007, 2006, 2004, 2003, 1998
Runners-up – 2016 (Ross Beatty – St Andrew’s), 201520142013
Leinster under 16 (junior) championships
20150116_224425Winners – 2015 (Aodhán Keane – Coláiste Eóin),2007, 1982, 1979
Runners-up – 201520142013
20150116_224212All-Ireland under 14 (minor) championships
Winners – 2011, 2010, 2003, 2002
Leinster under 14 (minor) championships
20150116_224348Winners – 2011, 2008, 2003, 2002, 1999
Runners-up – 2014
Inter-provincial – Primary
Winners2017 (Benjamin Murray – St Mary’s)
National Checkmate – Primary
Winners – 2017 (Benjamin Murray – St Mary’s), 2016 (Benjamin Murray – St Mary’s)
Schools knock-out competition
Winners – 1978
Millfield
20150116_222725Major
Winners – 2015, 2009
Runners-up – 2013, 1999

Club honours
Senior Club Championships (Note – salver first awarded in 2014. From 1974 to 1996, the current top scorer trophy was presented as the club championships trophy. Winners from 1974 to 1979 are Dundrum club champions)
2017 – Gerry O’Connell (Runner-up – Ciarán Ruane; third – Dylan Boland)
2016 – Pawel Madynski (Runner-up – Zdravko Manojlovic; third – Gerry O’Connell)
2015 – Gerry O’Connell (Runner-up – Kevin Burke; third – Desmond Beatty)
2014 – Gerry O’Connell (Runner-up – Ross Beatty; third – Zdravko Manojlovic)
2006 – Gerry O’Connell
2003 – ???
2001 – Kevin Burke
1998 – ???
1997 – ???
1996 – Stephen Duff
1995 – Gerry O’Connell
1994 – Tim McCarthy (Runner-up – Gerry O’Connell; third – Oliver Dunne)
1993 – Tim McCarthy (Runner-up – Gerry O’Connell; third – Dave Willow)
1992 – Gerry O’Connell (Runner-up – Tim McCarthy; third – Frank Scott)
1979 – Jim Prendiville
1978 – Tim Harding
1977 – Eugene Curtin
1976 – Eugene Curtin
1975 – Eugene Curtin
1974 – Jim Prendiville

Frank Scott Shield (Junior Club Championship)
Frank Scott Shield2017 – ???
2016 – Dylan Boland (Runner-up – Mihailo Manojlovic; third – Ross Beatty)
2015 – Odhrán McDonnell (Runner-up – Luke-Andrew Feeney; third – Liam Kelly)
2014
– Odhrán McDonnell (Runner-up – Mihailo Manojlovic; third – Aodhán Keane)
2013 – Finn McDonnell (Runner-up – Ross Beatty; third – Jack Donovan)
2012 – Jack Donovan (Runner-up – Luke Hayden; third – Dan O’Brien)

Leagues top scorer (Note – trophy first awarded in 2012/13; from 1974 to 1996, the trophy was used for the club championships. Only appearances for a player’s declared team are included)
IMG_21992016/17 – Constantin Vogel (9½/11 for Heidenfeld)
2015/16 – William Kenny (8½/10 for BEA)
2014/15 – Stephen Brady FM (9/11 for Armstrong)
2013/14 – Eddie Gahan (8½/11 for O’Hanlon)
2012/13 – Jamie Kearns (10/11 for Bodley A)
2011/12 – Brendan Cuffe (9/11 for BEA)
2010/11 – Tom Kearney (8½/11 for Bodley)
2009/10 – Kevin Burke (9½/10 for Ennis)
2008/09 – Kevin Burke (8½/11 for Ennis)
2007/08 – John Healy (8½/11 for Ennis)
2006/07 – Kevin Burke (7/10 for O’Hanlon)
2005/06 – Ciarán Ruane (9½/11 for O’Hanlon)
2004/05 – Jack Duff (8½/10 for BEA)
2003/04 – Brian MacGrory (7/11 for O’Hanlon A)

Blitz Grand Prix 
IMG_37882017 – Dylan Boland (Runner-up – Kevin Burke; third – Constantin Vogel)
2016 – Dylan Boland (Runner-up – Ciarán Ruane; third – Mihailo Manojlovic)

Charity blitz
2017 – Pádraig Sheehy (Gonzaga) bt Conor O’Donnell FM (Gonzaga)
2016 – Conor O’Donnell FM (Gonzaga) bt Stephen Brady FM
2015 – Conor O’Donnell (Gonzaga) bt Brendan Cooney
2014 – Conor O’Donnell (Gonzaga) bt Fiachra Scallan (Rathmines Juniors)
2013 – John Connolly (Gonzaga) bt Liam Coman (Rathmines Juniors)
2012 – Thomas Bittner bt Sam Osborne (Rathmines)
2011 – Killian Delaney (Rathmines) bt Thomas Bittner
2010 – Jan Zvolanek (unattached) bt Thomas Hurley
2009 – Kevin Burke bt Oisín Benson
2008 – Oisín Benson bt Sam Osborne
2007 – Anthony Whalley (Malahide)
2005 – Kevin Burke bt Gerry O’Connell

Individual honours – tournament wins
Ballyfermot
Junior – Eddie Gahan (1997)
20150621_162252Bray Rapidplay
Never won
20150621_162316Bray Rapidplay – David v Goliath prize
Never won
British Championships
Under 16 – Sam Osborne (2008)
Bunratty
20150222_193711Major – Ross Beatty (2015)
Minor – Jack Donovan (2013), Stephen Cunningham (2007)
City of Dublin
Challengers – Ronan Sweeney (2006)
Cork
Minor –  Desmond Beatty (2015), Daniel Hurley (2008), Paul Dunn (2004), Tom Lane (2003), Cian Fogarty (2002)
Drogheda
Drogheda-June-Congress_ShieldSection A – Mariusz Lokasto (2016)
Round-robin section winner – Alex Byrne, Mariusz Lokasto (both 2013), Gerry O’Connell (2009, 2007), Nicky Benson (2008), Damien McCormick (2005), Steven Branigan (2000), John Healy (1998), Stephen Dixon (1998), John Gibson (1991)
Under 14 winner – Ger Healy (1998)
East of Ireland Open
John Gibson
Enniscorthy Congress
Major – Ross Beatty (2016)
20160404_225347Galway

Minor – Mihailo Manojlovic (2013)
Gonzaga
20150116_222750Major – Mark Berney (2009), John Healy (2008)
Championship – Kevin Burke (2015, 2016)
Minor – Ciarán Ruane (2009), Kevin Burke (2006)
Junior – Alex Byrne (2014), Sam Osborne (2004)
Irish Championship weekenders
Open – Pawel Madynski (2009), Gerry O’Connell (1987), John Gibson (1968)
Under 1600s – Eddie Gahan (2006), Michael Dooley (1997)
Kilkenny
IMG_3288Masters – Gerry O’Connell (1989)
Major – John Healy (2007)
James Mason – Kevin Burke (2008), Tom Lane (2005)
LCU FIDE rated tournament
Group A – Gerry O’Connell (1998)
Lost KnightsLost Knights
Never won
Malahide
Major – Mel Ó Cinnéide (2017), Gerry O’Connell (2009)
Intermediate – Kevin Burke (2016)
Junior – William Kenny (2016), Anastasija Manojlovic (2014)
Rathmines Chess Congress
Senior – John Kennedy Jnr (1999), Kevin McHugh (1981)
Tipperary Open
Gerry O’Connell (1992)
West of Ireland Open
John Gibson (1977, 1976)
Wexford
Gerry O’Connell (1988), Brendan Lyons (1988), John Gibson (1986, 1980, 1979, 1978)

Individual honours – runners-up
Ballyfermot
Gerry O’Connell (1994)
Bray Rapidplay
Ciarán Ruane (2014), Simon Jeffares (2007, 20062005), Gerry O’Connell (2005)
Bunratty
Challengers Constantin Vogel (2017)
Intermediate – Simon Jeffares (1998)
Major Utkarsh Gupta (2017)
Minor – Desmond Beatty (2015), Michael Kearney (2011), Andrew Kyne-Delaney (2011)
City of Dublin
Challengers – Mariusz Lokasto (2014)
Junior – Cian Fogarty (2002), Eddie Gahan (2000)
Cork
Masters Ross Beatty (2016)
Minor – Liam Kelly (2015), John Barry (2003)
Drogheda
Gerry O’Connell (2010), Tim McCarthy (2008)
Dublin Classic
Simon Jeffares (2003), Gerry O’Connell (2000, 1997, 1996), Michael Dooley (1999), John Gibson (1974)
Galway
Minor – Anastasija Manojlovic (2013)
Gonzaga
Masters – Tim McCarthy (2015), Gerry O’Connell (2009)
Championship – Mariusz Lokasto (2016), Mihailo Manojlovic (2016), Ciarán Ruane (2016), Dylan Boland (2015)
Junior/Challengers – Luke Hayden (2016), Desmond Beatty (2014), Ciarán Ruane (2005), Cian Fogarty (2002)
Kilkenny
Masters – Kevin McHugh (1985)
Challengers – Cal Nolan (2015), Jamie Kearns (2012), Ciarán Ruane (2005), Sam Osborne (2003), Tom Willow (2000)
Irish Championship weekenders
Open – Pawel Madynski (2006)
Malahide
Masters – Brendan Lyons (2010), Gerry O’Connell (2000)
Challengers – Kevin Burke (2005)
Junior – Liam Kelly (2016)
Rathmines Chess Congress
Junior – Steven Branigan (1999)
St Benildus Classic
Junior – Kevin Burke (1998)

Club records (all since 2003/04)
Overall

Most appearances Most points
Kevin Burke 167 Kevin Burke 99
Gerry O’Connell 153 Ciarán Ruane 97½
Ciarán Ruane 153 John Healy 84½
Eddie Gahan 144 Gerry O’Connell 79½
John Healy 142 Eddie Gahan 79½
John Gibson 127 Brendan Lyons 62
Brendan Lyons 122 John Gibson 54
Michael Hanley 121 Michael Hanley 52
Dave Willow 111 Ciarán Mahon 50½
Nicky Benson 106 Ronan Sweeney 48

Armstrong

Most appearances Most points
Gerry O’Connell 153 Gerry O’Connell 79½
John Gibson 127 Brendan Lyons 62
Brendan Lyons 122 John Gibson 54
John Healy 93 John Healy 53
Dave Willow 87 Pawel Madynski 38½

Heidenfeld

Most appearances Most points
Kevin Burke 53 Kevin Burke 25½
Ciarán Ruane 42 Ciarán Ruane 24
Michael Hanley 39 Mariusz Lokasto 17½
Mariusz Lokasto 31 Michael Hanley 15
Ross Beatty 25 Ross Beatty 12½

Ennis

Most appearances Most points
Kevin Burke 54 Kevin Burke 40½
Ciaran Ruane 49 Ciaran Ruane 33½
John Healy 34 John Healy 23
Tom Lane 32 Tom Lane 21
Eddie Gahan 30 Eddie Gahan 18½
Michael Hanley 30

O’Hanlon

Most appearances Most points
Eddie Gahan 67 Eddie Gahan 36
Nicky Benson 48 Ronan Sweeney 30½
Ronan Sweeney 45 Odhrán McDonnell 28½
Odhrán McDonnell 42 Ciarán Ruane 22½
Desmond Beatty 35 Nicky Benson 18½

BEA

Most appearances Most points
Nicky Benson 40 Nicky Benson 18
Eddie Gahan 26 Eddie Gahan 15½
Ray Bowe 19 Harry Higgins 12½
Brendan Cuffe 18 Brendan Cuffe 12½
Harry Higgins 17 Ray Bowe 10½
Ed Tobin 17

Bodley

Most appearances Most points
Paddy Power 60 Finn McDonnell 21½
Finn McDonnell 38 Luke-Andrew Feeney 18
Cal Nolan 32 Mihailo Manojlovic 16½
Andrew Kyne-Delaney 27 Paddy Power 16½
Luke-Andrew Feeney 26 Cal Nolan 15½
Mihailo Manojlovic 26

O’Sullivan

Most appearances Most points
Daniel Fox 14 Daniel Fox 6
Diarmaid Carey 12 Diarmaid Carey 5
Declan Dolan 10 Ben Coghlan
Thomas Cooney 8 Lorcan Cooney
Danny Kashanin 8 Richard O’Rahilly
Bhudhav Singh

Unbeaten seasons (minimum 5 games)

Stephen Brady FM – 9/11 (2014/15)
Kevin May – 8/11 (2008/09)
Dan O’Brien – 7/10 (2011/12)
Brendan Cooney – 8/9 (2016/17)
Ciarán Ruane – 7½/11 (2016/17)
Odhrán McDonnell – 7½/9 (2016/17)
Michael Hanley – 6/9 (2016/17)
Mihailo Manojlovic – 6/7 (2011/12)
Kevin May – 5½/7 (2009/10)
Ed Tobin – 5/7 (2011/12)
Kevin May – 5/7 (2007/08)
Dylan Boland – 5½/6 (2016/17)
Tom Lane – 5/6 (2004/05)
Eddie Gahan – 5/6 (2005/06)
John Healy – 5/5 (2008/09)
Luke Hayden – 4½/6 (2015/16)
Kevin McHugh – 4½/6 (2014/15)
Tom Kearney – 4½/5 (2011/12)

Played in all divisions (year is division debut)

Armstrong Heidenfeld Ennis O’Hanlon BEA Bodley
Kevin Burke 1996/97 1997/98 1998/99 1998/99 1996/97 1996/97
Kevin May 2011/12 2010/11 2006/07 2006/07 2008/09 2007/08
Michael Kearney 2011/12 2010/11 2011/12 2008/09 2008/09 2008/09
Brendan Cuffe 2012/13 2010/11 2006/07 2006/07 2008/09 2007/08
Nicola Benson 2013/14 2010/11 2004/05 2005/06 2008/09 2007/08

The O’Sullivan was not played for many years prior to 2014/15; it is excluded from the above.   No Benildus player has played in all seven divisions.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s